Menopauza és hajhullás - Aesthetica Orvosi Központ lézeres hajkezelés
Márciusban játékot hirdettünk, ahol Barbara nyerte az Aesthetica Orvosi Központ lézeres hajkezelési csomagját, AI vezérelt hajanalízissel és hajgyógyászati konzultációval. Barbarával együtt, én is részt veszek a kezelésen, megmutatom, hogy hol tartunk és milyen egy kezelés! #reklám
Innen indultunk:
"Minden egyes hajszál után, amit összeszedtem, összeszorult a gyomrom. Néhány hónapja már mondta a fodrászom, hogy megváltozott a hajam szerkezete, de akkor még nem figyeltem fel annyira változásra. Az első szembeötlő változás az volt számomra, amikor januárban egy hajmosás után láttam, hogy a fejbőrömet sokkal jobban látom a fésülés alkalmával. Nekem mindig irtó sűrű volt a hajam, ritkítani kellett, erre most ezt kell néznem minden nap... nagyon lelombozó jelenség, mondja Barbara, amikor várunk a hajgyógyászati konzultációra az Aesthetica Orvosi Központ-ban.
Az első konzultáción egy trichoszkópos diagnosztikai eljárás során nagyításban megnézték a fejbőrünket, a hajhagyma kivezető járatát és a hajszálakat is. Ahogy az én képemen is látható, az egyik a fejem közepe, a másik oldalt, hogy bizonyos hagymákból már csak egy szál nő, és oldalt pedig sokkal ritkább mint a fejtetőn. A jó hír pedig az volt, hogy szép tiszta a fejbőröm.
A trichoszkópia segít megállapítani a hajszálak különböző növekedési fázisaiban való arányát, az egy kivezetőnyílásból átlagosan növekvő hajszálak mennyiségét, a hajszálak távolságát és átlagos vastagságát, ezenkívül a fejbőr gyulladásos és fertőzéses betegségeinek diagnosztizálásában és a hajhullás típusok megkülönböztetésében is, a hajszálak állapotának megállapításában, valamint a lézeres kezelések hatásossága is nyomon követhető vele. Emellett megállapítható a fejbőrön lévő faggyú- és keratinlerakódás mennyisége, a hajhagyma kivezető járatainak átjárhatósága vagy eltömődöttsége illetve a hajszálak sűrűsége, színe és vastagsága. Sőt, autoimmun folyamatokon alapuló hajhullást is meg tudják állapítani.
Ezen információkból lehet megállapítani a hajvesztés típusát, és előrejelezhető a lézeres terápiával elérhető eredmény, kiválaszthatóak azok a táplálékkiegészítők, ásványi anyagok és vitaminok, amelyek a lézeres terápia hatását növelik majd. Minél hamarabb kezeljük a problémát, annál erősebb lesz az eredmény, ugyanis ha a tüsző meghal, akkor abból már nem fog többet hajszál nőni.
Mi is történt eddig?
Áprilisban kezdtük meg a Denza hajkezeléseket, Barbara előrébb jár, mert ő Pesten lakik és tud 3 hetente járni, íme az ő gondolatai:
2. alkalom
Az első alaklommal nem volt annyira kellemetlen a lézeres kezelés, ezt a másodikat most kicsit rosszabbul bírtam. A hajam még mindig tragikusan hullik, persze tudom, hogy ez része a folyamatnak, de sokkoló látni hajmosásnál, fésülésnél. A vitaminokat most kezdem szedni, illetve fújom magam minden reggel a Minoxidillel, egyelőre reménykedő fázisban vagyok.
3. alkalom
A mai napon került sor először arra a plusz kezelésre, amivel a hegesedett fejbőr részt regenerálták. Szerencsére ez egyáltalán nem volt kellemetlen, plusz 15 percet vett csak igénybe, és azt mondták, hogy nagyon látványosan segít. Kicsit kevesebb a hajhullásom, már csak a hajgumiban maradnak hajszálak. Igyekeztem a folyamatot megtámogatni azzal, hogy végre a gyulladt fogamat is kioperálták, letettem a cigit és lassan eljutok a hormonos vérvételre is.
4. alkalom
Nagyon vártam már ezt az időpontot! Nyilván ilyenkor jobban figyel az ember és minden pozitív vagy negatív változást észre vesz, de komolyan mondom, tényleg abbamaradt a hajhullás. Értem ezalatt, hogy a fésűben sincs már, sem pedig a hajgumiban. Ez azért nagyon nagy felüdülés a lelkemnek! Végtelenül nyomasztó volt látni a sok távozó hajat, miközben a fejbőröm is egyre szembetűnőbben elővillant. Mi jöhet még! :)
Íme, 2 videó, ahol megnézhetitek, milyen egy kezelés!
Magyarországon kizárólag az Aesthetica Orvosi Központban érhető el a lézeres hajstimuláció, a honlapon rengeteg információt találtok, például előtte-utána képeket is!
A haj is menopauzába kerül?
Talán nem is gondolkodtunk el addig azon, hogy a hajunk is változik, ahogy öregszünk. A hajtüszők a 40-es éveink közepétől elkezdenek zsugorodni, így a haj vékonyodik az életkorral, ezenkívül a szőrtüszők száma is csökken. És ha nem lenne elég az öregedés, akkor még a menopauza során fellépő hormonális változás is nyomot hagyhat a hajunkon. A kutatások szerint a középkorú nők 40 százaléka tapasztal hajhullást ennek következtében. Fontos megjegyezni, hogy nem minden nő fog tapasztalni jelentős hajváltozást a menopauza során, és az átalakulások mértéke egyénenként is jelentősen eltérő lehet, amit a genetikai tényezők, a stressz, a táplálkozás és más elemek is befolyásolnak.
A hajszál a hajtüszőkben képződik és élettartama körülbelül 2-5 év, ezen időszak alatt a haj élete aktív növekedési (ún. anagén), kb. 1-2 hétig tartó, nyugalmi (ún. katagén) és kihullási szakaszra (ún. telogén) tagolható. Egy adott pillanatban a hajszálak mintegy 90 %-a van anagén fázisban, 1-2 %- a katagén szakaszban, és 8-9 % telogén fázisban. Az aktív növekedési szakaszban a sejtek rendkívül jól osztódnak, a szervezet folyamatosan táplálja őket, így a hajszálak képesek folyamatosan növekedni. A növekedési (anagén) szakasz a férfiaknál átlagosan 3 év, míg a nőknél kicsit több, nagyjából 5 év. A növekedési szakasz után következik az átmeneti (katagén) szakasz, amikor megszűnik a hajhagyma tápanyag-ellátása, a levált hajszál kifelé tolódik a hajtüszőben. Majd a kihullás szakaszban a szőrtüsző már nem táplálja a hajszálat. A nagyjából három hónapos, utolsó stádium végét ideális esetben az újonnan képződő hajszál érkezése zárja le, ami a régi hajszálat kitolja a helyéről, azonban az új hajszál képződése bizonyos esetekben nem történik meg.
Naponta 50-100 hajszálat veszíthetünk el, amikor minden rendben van, ezt a szervezet probléma nélkül pótolja.
Miért hullik a hajunk?
A menopauza során a hormonális ingadozások és az öregedés hatással lehet a hajtüszőre, ami olyan jelenségekhez vezet, mint a haj elvékonyodása, térfogatvesztése és a haj textúrájának megváltozása. Ezek a változások elsősorban az ösztrogénszint csökkenésének tulajdoníthatók. A pontos mechanizmusok, amelyek emögött állnak, összetettek, és magukban foglalhatják a genetikai hajlamot, a hajnövekedési ciklus változásait és az androgénekkel (férfi hormonokkal) szembeni érzékenységet.
Amikor a hajunkról beszélünk, akkor a központi szereplőnk a hajtüsző, amely a bőr alatt található és a haj gyökerét tartalmazza. A menopauza befolyásolja az anyagcserét és a hajtüszők vérellátását, befolyásolva a létfontosságú tápanyagok elérhetőségét. A bőr alatti hajtüszők olyan nemi hormonok receptorait is tartalmazzák, mint az ösztrogén, a tesztoszteron és más androgének.
A középkorú nők 40 százaléka tapasztal hajhullást a hormonális változásoknak "köszönhetően", a tüszők ugyanis érzékenyek az ösztrogén változásaira a perimenopauza során. Az ösztrogén egy hajbarát hormon, amely segít a hajat anagén [növekedési] fázisban tartani, viszont a progeszteron is csökken, emiatt a tüszők sebezhetővé válhatnak, ez lassítja és gátolja a hajnövekedést, és hatással van a haj szerkezetére és sűrűségére egyaránt.
A szőrtüsző növekedési ciklusát az endokrin rendszerünk szabályozza, ahol az androgének elsődleges szabályozóként döntő szerepet játszanak. Az androgéneken kívül számos más hormon is hozzájárul ehhez a szabályozáshoz, ezek közé tartozik a melatonin, a prolaktin, a melanocitákat stimuláló hormon (MSH) és az ösztrogének.
A menopauza során csökken a szőrtüszők vérellátása, ez korlátozza olyan létfontosságú tápanyagok elérhetőségét, mint béta-karotin, omega-3 zsírsavak, és amelyek serkentik a fejbőr hidratálását és táplálását, illetve akadályozzák a szőrtüszők törését. Mindezek a tényezők érzékenyebbé teszik a hajat a mindennapi életünkben az ultraibolya (UV) sugárzásnak, a szabad gyökök okozta károsodásoknak, az oxidatív stressznek, a mikrobiomnak és a gyógyszereknek.
Egyes nőknél az ösztrogén csökkenése azt is jelenti, hogy viszonylag túl sok az androgén, ez pedig súlyosbíthatja a női hajhullást. Következésképpen akiknél a hajhullás az elülső részre és a halántékra korlátozódik, a menopauza során az állon és a felső ajkakon is megnövekedhet az arcszőrzet.
Az ösztrogén alapvetően befolyásolhatja a szőrtüszők növekedését és életciklusát, meghosszabbítja a hajciklus anagén (növekedési) fázisát, elősegítve a haj növekedését azáltal, hogy fokozza a kulcsfontosságú növekedési faktorok szintézisét, amelyek serkentik a follikuláris keratinociták proliferációját. Ez a mechanizmus megmagyarázza a haj megújulásának, növekedésének és vastagságának csökkenését menopauzában.
A tesztoszteron felelős a faggyútermelésért, amelyek olyan olajok, amelyek táplálják és hidratálják a fejbőrt és a hajszálakat (amelyek a bőr felett találhatóak). A menopauza alatt ezek a hormonok is csökkenhetnek, ami szárazabb, hámló fejbőrt és törékenyebb hajat eredményezhet.
A menopauza közvetetten is okozhatja a hajciklus kiegyensúlyozatlanságát és a hajhullást, néha a menopauza során testet érő stressz is kiváltó ok lehet. Egyéb okok lehetnek még súlyos stressz, valamilyen betegség, kalóriakorlátozás, pajzsmirigyhormon-egyensúlyzavar és vashiány. Bizonyos gyógyszerek is okozhatnak hajhullást, például fájdalomcsillapítók, antidepresszánsok és vérnyomáscsökkentők.
A tápanyagok hiánya is nagy szerepet játszhat a hajváltozásokban, különösen a D-vitamin és a vas esetében, a D-vitamin inkább hormonként működik a hajban, mint vitaminként.
Minél hamarabb érdemes segítséget kérni, mert annál jobb lesz a beavatkozás eredménye. Az első dolog, amit tenni érdemes, ha hajhullást vagy a fejbőr textúrájának megváltozását észleljük, hogy egy teljes vérvizsgálatot csináltatunk, hogy kiderüljön, hogy a változások hormonális eredetűek-e, vagy vannak-e más zavaró tényezők.
Szerencsére nem valószínű, hogy teljesen megkopaszodunk a menopauzális tünetektől és ezenkívül számos dolgot is tehet a hormonális hajhullás megállítására, lassítására vagy álcázására.
Érdemes megfontolni:
Kevesebb hajfestés
Kevesebb hajformázás magas hőfokon
—-------------------------------------------
Források:
Rinaldi F, Trink A, Mondadori G, Giuliani G, Pinto D. The Menopausal Transition: Is the Hair Follicle "Going through Menopause"? Biomedicines. 2023 Nov 14;11(11):3041. doi: 10.3390/biomedicines11113041. PMID: 38002043; PMCID: PMC10669803.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10669803/#:~:text=The%20primary%20factor%20behind%20hair,medications%2C%20and%20specific%20nutritional%20deficiencies.
https://www.nytimes.com/2023/08/01/well/live/menopause-hair-loss.html
https://www.balance-menopause.com/menopause-library/menopause-and-hair-loss-factsheet/
Comments