Wanda Ferragamo: Háziasszonyból üzleti zseni
Wanda Ferragamonak nem volt üzleti tapasztalata, és a cipőkészítéshez sem értett. Egész életében háziasszony volt, 6 gyereket nevelt. Amikor 1960-ban meghalt a 23 évvel idősebb férje, Salvatore Ferragamo, a Ferragamo cipőmárka alapítója, nem volt más választása, átvette a cégvezetést. Wanda akkor 39 éves volt, a legkisebb gyerek pedig kétéves. Férje nyomdokain pedig egy sikeres, nemzetközi luxuscéget épített fel az elmúlt 50 évben.
Wanda 2018. október 18-án hunyt el, 96 éves volt.
Firenze mellett lakni nem rossz, így volt szerencsém többször is elmenni a Salvatore Ferragamo múzeumba, amely az üzlet és a családi vállalat palazzojában található. Nagyon szeretem, hogy minden évben új kiállítást raknak össze a márka bizonyos életszakaszaira reflektálva.
Szeretem magamat jól informáltnak gondolni, így aztán jól meglepődtem, amikor megtudtam, hogy ezt a céget valójában egy nő igazgatta, azt nyilván tudtam, hogy Salvatore már nem él, de sose jártam utána, hogy ki vezeti a céget.
Wanda bevonta mind a hat gyerekét a vállalkozásba, a lányok a designért voltak felelősek, a fiúk a gyártásért. Férje álma az volt, hogy a Ferragamo cég teljeskörű márka legyen, ne csak cipők, hanem ruhák és táskák is legyenek a kínálatban.
Wanda első dolga az volt, hogy bevezette a cipőhöz illő táskákat.
Salvatore Ferragamo halálakor 350 szabadalom és 20.000 cipő minta volt a cég birtokában, olyan ügyfeleik voltak, mint Marilyn Monroe, Rita Hayworth, Audrey Hepburn vagy Greta Garbo. A képen a házaspár Audrey Hepburn társaságában.
Wanda vezetése alatt, először mint elnök majd az igazgatótanács vezetője lett, a cég a havi 800 pár gyártásról felment a havi 60.000 párra.
Egyik fő üzletvezetési szabálya az volt, hogy a házasság útján érkezett rokonok nem dolgozhattak a cégben. A másik, hogy minden gyerek ugyanannyi fizetést kapott.
Wanda Miletti 1921-ben született Bonitoban. Az apja a városka polgármestere és orvosa volt, anyja háziasszony volt, meghalt mikor Wanda 16 éves volt. 18 éves korában találkozott a 42 éves Salvatore Ferragamoval, ő is a városból származott. Egy évvel később összeházasodtak.
Salvatore amúgy egy nagyon szegény család 11. gyermeke volt, összesen 14-en voltak testvérek. Már 9 évesen egy cipész mellett tanulta a mesterséget, nem járt iskolába, 11 évesen már Nápolyban dolgozott, 16 évesen Amerikába ment, ott Bostonban, majd Santa Barbaraban dolgozott cipőgyárakban. Hollywoodban a sztárok cipésze lett, Joan Crawford, Anna May Wong, Greta Garbo és Lillian Gish cipősarkait javította. 1927-ben hazament és Firenzeben nyitott egy cipőboltot, és bár a 29-es válság padlóra küldte, 1930-ban meg tudta venni a fent említett Spini Feroni palazzot.
Wanda minden reggel 10.30-kor érkezett a csodálatos középkori Palazzo Spini Feroni-ba, melyet a harmincas években vásárolt meg a család, Signora-nak szólították az irodában, mindig elegáns volt, védjegye a 7 cm magassarkú cipő volt.
Férje halálakor egyik lányát, az akkor 19 éves Fiammat nevezet ki kreatív igazgatónak, ő volt az, aki megtervezte a Vara cipőt, amely azóta is a cég egyik legnépszerűbb darabja, jellegzetes masnival, arany csattal középen.
“Amikor a férjem meghalt, az volt álma, hogy a Ferragamo Házban lehessen venni cipőt és minden mást is, ami az elegáns öltözékhez szükséges, én pedig apránként, lépésről lépésre megvalósítottam ezt" - nyilatkozta 1981-ben a Timesnak.
A következő képeket a firenzei múzeumban készítettem, régi cipők, viszont egészen elképesztő, hogy mennyire kortalan a design, simán hordanám őket mai is.
Pár éve a Firenze mellett található The Mall outletben nekem is sikerült beszereznem egy Ferragamo cipőt (leárazva természetesen, drágán vásárolni nem művészet), életem egyik legkényelmesebb cipője.
Comments